САД го повлекуваат зголемувањето на царините на кинеската стока

Од:

САД одлучија да го суспендираат зголемувањето на таксите за увоз на кинеска стока во вредност од 250 милијарди долари, а Кина се согласи да купи американски земјоделски производи вредни меѓу 40 и 50 милијарди долари, бидејќи двете земји постигнаа примирје во 15-месечната трговска војна.

Двете најголеми светски економии за натамошни преговори го оставија решавањето на најтешките прашања, во кои спаѓаат и американските обвинувања дека Кина врши притисок врз други држави да и ги дадат технолошките тајни во замена за пристап на кинескиот пазар.

Таксите за увоз на кинеска стока, во вредност од 250 милијарди долари, требаа да бидат зголемени утре од 25 на 30 отсто.

Би можело да ве интересира

Полицајка убила маж по расправија за неносење маска

Ана Ололовска

Трамп: Нема да има втора фаза на трговскиот договор со Кина

Ана Ололовска

Трамп: Полицијата убива повеќе белци отколку Афроамериканци

Ана Ололовска

Трамп го укина посебниот статус на Хонг Конг

Ана Ололовска

САД: Од 27 јули почнува клучната фаза од испитувањето на вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

Њујорк стави уште четири сојузни држави на карантинската листа

А1он