САД ги укинаа царините за увоз на челик и алуминиум од Канада и Мексико

Од:

Администрацијата на САД одлучи да ги укине царините за увоз на челик и алуминиум од канадско и мексиканско производство, на што се очекува Канада да одговори со укинување на тарифите за некои видови американски стоки.

По ова, канадскиот амбасадор во САД, Дејвид Мекнотон соопшти дека новиот Договор за бесцаринска трговија во Северна Америка (УСМЦА), кој треба го замени постоечкиот договор НАФТА, чии потписници се Канада, САД и Мексико, може да биде ратификуван во јули.

Канада набргу треба да го ратификува новиот договор и САД треба да го сторат истото до крајот на јули, изјави Мекнотон за канадската телевизија Си-Ти-Ви.

Претходно, и канадскиот премиер Џастин Трудо најави дека Отава е подготвена да го ратификува новиот договор во следните недели.

Би можело да ве интересира

Најстариот американски ветеран од Втората светска војна го прослави 110-от роденден

Ана Ололовска

Во бунар во Мексико пронајдени 44 тела, спакувани во 119 вреќи

Ана Ололовска

Трамп и Нетанјаху разговараа за договор за взаемна одбрана

Ана Ололовска

Помпео го обвини Иран за нападите со дронови во Саудиска Арабија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пукање во Торонто, потврдена една жртва и повеќемина повредени лица

Ана Ололовска

САД официјално ја потврдија ликвидацијата на синот на Осама бин Ладен