Руте од Прага: Се согласивме дека мораме да ја намалиме цената на гасот

Од:

Холандскиот премиер Марк Руте денеска од Прага, каде што се одржува првиот состанок на Европската политичка заедница, изјави дека „тоа за што денеска се договоривме е дека мораме да ги намалиме цените на гасот во Европа“, и тоа, според него, не е прашање само за 27-те земји членки на ЕУ, туку за сите 44 земји и сите 44 лидери целосно се согласиле и имаат заедничка амбиција да донесат мерки за пониски цени на гасот.

dobivaj vesti na viber

-Сè додека цените на гасот се високи, а инфлацијата во Европа е висока, сите влади гледаат како ќе ги поддржат домаќинствата и компаниите за да можат да се справат со ситуацијата со високите цени на енергетскиот пазар и високата инфлација, рече тој.

На прашањето како ќе го направи тоа, Руте кажа дека за тоа треба да одлучат државите, дека тоа е во национална јурисдикција, дека Холандија спроведува мерки, дека Франција, на пример, со години дава субвенции, а дека и другите земји имаат сопствени системи.

-Тоа е индивидуална работа на државите, но јас зборувам за колективна мерка што би се однесувала на цената на гасот, посочи Руте.

Кога станува збор за разговорите во Прага, тој рече дека е изразена желбата тоа да се случи и дека за тоа ќе се разговара меѓу 27-те земји членки.

-Треба да се реализира не утре, туку во блиска иднина. Веќе направивме многу, разговаравме за прашањата за ограничување на цената, моделот што би се имплементирал, како би работеле на заедничката набавка, ќе разговараме за сите овие прашања, а потоа генералното чувство е дека треба повторно да дојдеме до сите 27 држави и да направиме нешто како 44, истакна холанскиот премиер.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Холандија е подготвена да и ги подари своите авиони Ф-16 на Бугарија

А1он

Холандија му забрани на теоретичарот на заговори Дејвид Ајк влез во земјата и во Шенген-зоната

Кина обвинета за поставување „полициски станици“ во Холандија

А1он

Холандскиот Парламент поддржа предлог за трибунал за Украина

Холандската Влада: Ќе бидат усмртени уште 300.000 пилиња заразени со птичји грип

А1он

Холандија ќе потроши милијарди евра за воени набавки

Ана Ололовска