Рускиот суд го замрзна целиот имот на Фолксваген во Русија

Од:

Рускиот суд го замрзна целиот имот на Фолксваген во Русија, покажуваат судските документи во кои имал увид Ројтерс.

Фолксваген беше еден од низата странски производители на автомобили кои ја прекинаа работата во Русија откако западните земји воведоа санкции кон Москва поради конфликтот во Украина.

Рускиот производител на автомобили ГАЗ, кој склучи договор за производство на возила Фолксваген во својата фабрика во Нижни Новгород, го тужеше германскиот производител на автомобили за прекршување на договорот откако Фолксваген го раскина во август.

Би можело да ве интересира

Најмалку 16 лица починаа од труење со јаболкова ракија во Русија

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

ВИДЕО: Жената која го обвини Бајден за сексуален напад пребега во Русија

Катерина Павлова-Николовска

Русија: Украина гранатираше пограничен град, оштетени згради, запалени возила…

Ана Ололовска

Медведев: Британија е вечен непријател на Москва

Ана Ололовска