Русија влезе во рецесија

Од:

Девет месеци по почетокот на инвазијата на Украина, Русија западна во рецесија бидејќи западните санкции ја оптоваруваат нејзината економија, покажуваат официјалните податоци објавени на 16 ноември.

Бруто домашниот производ (БДП) се намали за четири отсто во третиот квартал, според прелиминарната проценка на руската национална статистичка агенција Росстат. По истата процентуална рецесија во вториот квартал, Русија сега ја исполнува техничката дефиниција за рецесија со два последователни квартали пад на БДП.

Русите се соочуваат со зголемени финансиски проблеми

Сепак, четири отсто пад на економското производство меѓу јули и септември беше помал од падот од 4,5 отсто што го очекуваа многу аналитичари.

Падот е предизвикан од падот на продажбата на големо од 22,6 отсто и на малопродажбата од 9,1 отсто. Во меѓувреме, градежништвото пораснало за 6,7 отсто, а земјоделството за 6,2 отсто. Западните санкции го ограничија извозот и увозот, вклучително и клучните производни компоненти и резервните делови.

Компаниите, исто така, страдаат од недостиг на персонал, бидејќи делумната мобилизација извади неколку стотици илјади луѓе од работната сила. И покрај економскиот пад, стапката на невработеност во Русија во септември беше 3,9 отсто, според Росстат.

Како резултат на тоа, руската економија стана уште повеќе зависна од извозот на енергија, кој сочинува околу 40 отсто од приходите на федералната влада. Сепак, руската економија досега ги преживеа западните санкции подобро отколку што очекуваа многу економисти.

Централната банка на 8 ноември предвиде дека бруто домашниот производ годинава ќе се намали за 3,5 отсто.

Би можело да ве интересира

Претседателски избори во Русија во март, ќе гласаат и жителите на анектирани украински региони

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Девојче пукаше во школо во Русија, уби соученичка, рани четворица и се самоуби

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Во Сибир -50 степени, Москва беше затрупана од рекорден снег за овој период од годината

Османи: Русија, а не западните демократии е причина за проблемите и нестабилноста на регионот

Предраг Петровиќ

Израел треба да ги знае правилата на војување, бројките на убиени цивили во Газа се страшни, смета Лавров

Орце Костов

Руска манекенка и нејзината ќерка пронајдени мртви

Предраг Петровиќ