Русија се закани дека ќе ја намали испораката на гас за Европа следната недела

Од:

Руската државна компанија за гас „Газпром“ вечерва се закани дека би можела да го прекине снабдувањето со гас во Европа веќе следната недела, пренесува „Гардијан“. Во соопштението Газпром го обвинува Киев дека ја попречува испораката на 52,52 милиони кубни метри гас наменет за Молдавија.

„Количината на гас обезбедена од Гаспром за транзит кон Молдавија преку Украина е поголема од физичката количина што ја премина границата на Украина и Молдавија“, објави Гаспром во соопштението, додавајќи дека „од понеделник, 28 ноември, ќе започне со намалување на снабдување со гас доколку транзитот продолжи“.

Да потсетиме, украинскиот гасовод е последниот преостанат гасовод преку кој рускиот гас сè уште стигнува до Западна Европа, откако Гаспром го прекина снабдувањето со гасоводот Северен тек 1. Украина негираше дека ја блокирала испораката на гас, велејќи дека целиот договорен гас до Молдавија е уредно пренесен.

Би можело да ве интересира

Руски гас преку Украина: Дневни испораки од 35,5 милиони кубни метри

А1он

Складиштата за гас во ЕУ исполнети до 84 проценти

А1он

Газпром: Извозот на руски гас надвор од поранешниот советски блок падна за 45,5 отсто во 2022 година

Велика Британија целосно го прекина увозот на руски течен гас

Извозот на руски гас во Европа на најниско ниво во постсоветскиот период

Ана Ололовска

Цените на гасот на берзите во Европа првпат паднаа под 850 долари за илјада кубни метри

Ана Ололовска