Русија престана да испраќа гас во Италија

Од:

Русија престана да испорачува гас за Италија, соопшти италијанската енергетска компанија Ени. Руската компанија Гаспром ја информираше Ени дека повеќе не може да испорачува гас преку Австрија. Рускиот гас вообичаено пристигнува и се дистрибуира од италијанско-австрискиот пограничен град Тарвиси.

dobivaj vesti na viber

Портпаролот на Ени за новинската агенција АНСА изјави дека Гаспром објавил дека повеќе не може да испорачува гас на Австрија. Сепак, според информациите на Ени, Австрија продолжува да добива руски гас, додаде портпаролот.

До избувнувањето на војната во Украина, Италија добиваше околу 40 отсто од гасот од Русија. После тоа, владата во Рим и Ени, делумно државна компанија, склучија договори со неколку други земји, како што е Алжир, за намалување на зависноста од Москва.

Во последните месеци Италија добиваше само околу 25 отсто од гасот од Русија. Во последните неколку дена доста опаднаа испорачаните количини.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Се бараат преживеани по свлечиштето во Италија, заробени семејства чекаат помош

Ана Ололовска

Русин откри: „Во САД е создадена хибридна верзија на корона, вирусот уби 80 отсто од заразените“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Се извлекуваат преживеаните по лизгање на земјиште во Италија, жена загина, 10 се водат за исчезнати

Ана Ололовска

ВИДЕО: Одрон во Италија затрупа згради и автомобили, 13 исчезнати

Ана Ололовска

Русија ги вклучи Цукерберг и Мета во екстремистичките организации

Горан Наумовски

Форбс Украина: Русија потроши четвртина од својот буџет за војната во Украина

А1он