Русија ја симна Саудиска Арабија од првото место

Од:

Кинескиот увоз на сурова нафта од Русија се зголеми за 55% во однос на претходната година и достигна рекордно ниво во мај.

dobivaj vesti na viber

Така Русија ја замени Саудиска Арабија од првото место на главни извозници на нафта во Кина, пренесува Гардијан.

Увозот на руска нафта достигна вкупно 8,42 милиони тони или два милиони барели дневно, покажуваат податоците на кинеската царинска агенција. Кина е најголемиот увозник на сурова нафта во светот.

Би можело да ве интересира

Во Саудиска Арабија четворица повредени откако човек се разнесе со експлозивен појас

Ана Ололовска

Индија ја критикува Кина за блокирањето санкции на ОН против припадник на пакистанска екстремистичка организација

Ана Ололовска

„Против кинеската морнарица, ќе победиме ако се бориме во коалиција“, вели француски адмирал

А1он

Цената на бензинот во САД падна под 4 долари за галон

Кинеската армија соопшти дека ги завршила задачите околу Тајван, но и оти продолжува со патроли

„Гардијан“: Во Кина се шири нов вирус, заразени десетици лица