Русија ги обвинува ЕУ, Полска, Украина и санкциите за намалената испорака на гас

Од:

Испораките на рускиот гас до Европската Унија (ЕУ) се значително намалени, но, тоа не е последица на дејствувањето на Русија, туку на антируските санкции и потезите на Полска и Украина, се наведува во денешното соопштение на руската Амбасада во Берлин, јавија руски медиуми.

dobivaj vesti na viber

„Снабдувањето на ЕУ со руски гас е значително намалено, но, тоа не е предизвикано со дејствувањето на Русија, туку последица е на антируските санкции“, пишува во соопштението на руската дипломатска мисија во Германија.

Според Амбасадата, Полска ги запрела испораките низ гасоводот Јамал – Европа, а Украина го намалила транзитот низ нејзината територија.

Во соопштението се додава дека „сертификацијата на гасоводот Северен тек 2, што е целосно подготвен за работа и ги помина сите потребни технички проверки, запрена е од германска страна поради политички причини“.

„Гасоводот Северен тек 1 работи со 20 отсто од својот капацитет, бидејќи од шест Сименс турбини (пет во функција и една во готовност) на пумпната станица за гас Портоваја, моментално работи само една. На останатите им е потребно планирано одржување и поправка или не се во функција. Сименс енерџи добро е запознаен со оваа ситуација“, тврдат од Амбасадата.

Северен тек 1, главната рута за снабдување со гас од Русија до Европа, работи со ограничувања од средината на јуни. Од крајот на јули работи со само 20 отсто од своите речиси 170 милиони кубни метри пропусен капацитет дневно.

Руската страна повеќепати нагласуваше оти испораката е ограничена исклучиво поради санкциите, што предизвикаа проблеми со одржување и поправка на гасните турбини на Сименс.

Европската Унија тврди дека Русите манипулираат со испораките како дел од политички и економски притисоци.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Ќе им дадеме гас на Македонците

А1он

Додека се бара ЕУ да ја мобилизира сета расположлива енергија, гневот кон Германија расте

Ана Ололовска

Француската влада најави продолжување на тарифниот штит во 2023 година, со зголемување ограничено на 15 отсто за гасот и електричната енергија

Шолц: Нема да има недостиг од гас оваа зима, од следната година Германија нема да биде зависна од Русија

Ана Ололовска

Можно е ЕУ да се откаже од ограничување на цената на рускиот гас

Ана Ололовска

Лапид-Шолц: Израел е дел од решението на европските проблеми со гасот

А1он