Роуд Шоу во Шведска

Од:

Премиерот Никола Груевски и економскиот тим при посетата на Шведска ги презентираа можностите за инвестирање во Македонија.

Груевски се сретна со шведскиот премиер Фредрик Рајнфилд како и со министерот за трговија на Шведска, Ева Бјорлинг, при што им ги претстави подобрените услови за водење бизнис во Македонија, како и потврдата за тоа од страна на Светската банка.

– Генерално, и трговијата и инвестициите од Шведска во Македонија се многу ниски. Му ги објаснив на премиерот подобрените услови за правење бизнис во Македонија во последните пет-шест години, кои не се само наш заклучок, туку се констатација на Светската банка во нивното годишно издание „Дуинг бизнис“, кој сите добро го знаат – изјави Груевски, посочувајќи дека Македонија е многу респектирана поради прилично напреднатите услови и позиции што ги доби од Светската банка.

Од страна на шведските државници, како што рече премиерот е изразено добредојде за нас во нивната земја и за идејата за воспоставување поблиска комуникација со бизнисмените во Шведска. Со шведскиот министер за трговија е разговарано за можноста делегација од Шведска да ја посети Македонија.

На средбите македонскиот премиер истакна дека е разговарано и за политичките проблеми со кои се соочува Македонија во врска со блокадата од Грција и штетите што ги има земјава на политички, уште повеќе и на економски план и размислувањата понатаму да се продолжи да се бара и да се најде решение со кое според Груевски овој проблем би бил надмина.

„Во секоја пригода тие истакнувале принципиелна позиција во однос на Македонија и биле поддржувач на кој секогаш сме можеле да сметаме, а мислам дека и во иднина ќе биде така, рече премиерот Никола Груевски.

[nggallery id=72]

Би можело да ве интересира

Влада: Силно сме спротивставени на корупцијата и постапуваме по меѓународните извештаи

Ана Ололовска

Владата презадоволна од растот на просечната плата: Скокнала за 100 евра од пред четири години

Жарко Настоски

Владата го дополни ребалансот на буџетот, го враќа во Собранието на усвојување

Жарко Настоски

Прозводителите на медицинскa марихуана ќе можат да ја продаваат по светот како дрога

Жарко Настоски

Предлогот за видео надзор се однесува само за процесите кои не може да се дигитализираат, појасни Арсовски

Ќе се реорганизираат државните органи, Владата веќе има и предлог како

Жарко Настоски

1 comment

Бучкуруш 05/06/2012 - 11:15 at 11:15

Лажат дека се во потрага по инвестиции… Само бараат место кај да ја здуваат после дебаклот што ги очекува на следните избори.

Reply

Leave a Comment

ten + 13 =