РКЕ ќе одлучува за тарифата за водата и за дистрибуцијата на гас

Од:

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) денеска ќе одржи две подготвителни седници.

dobivaj vesti na viber

РКЕ треба да одлучува за решението за утврдување тарифа за снабдување со сурова вода наменета за водоснабдување на население, на АД Водостопанство на РМ Скопје, подружница Кумановско – Липковско Поле Куманово, како и за измени на Правилникот за начин и услови за регулирање тарифи за пренос, управување со системот за пренос и дистрибуција на природен гас.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Ќе им дадеме гас на Македонците

А1он

Додека се бара ЕУ да ја мобилизира сета расположлива енергија, гневот кон Германија расте

Ана Ололовска

Француската влада најави продолжување на тарифниот штит во 2023 година, со зголемување ограничено на 15 отсто за гасот и електричната енергија

Бислимоски: Потрошувачите плаќаат само за она што го имаат потрошено, РКЕ не ги признава кражбите на електрична енергија во крајната цената

Ана Ололовска

Шолц: Нема да има недостиг од гас оваа зима, од следната година Германија нема да биде зависна од Русија

Ана Ололовска

Можно е ЕУ да се откаже од ограничување на цената на рускиот гас

Ана Ололовска