РКЕ ќе го разгледува Предлог-тарифникот за продажба на струја преку универзален снабдувач

Од:

Регулатрната комисија за енергетика денеска ќе одржи подготвителна седница на која ќе го разгледува Предлог-тарифниот систем за продажба на електрична енергија на потрошувачите кои ги снабдува универзалниот снабдувач и снабдувачот во краен случај.

dobivaj vesti na viber

Владата на вчерашната седница донесе решение за формирање Комисија за спроведување на постапка за избор на универзален снабдувач, која треба да ја спроведе на постапката за избор и најдоцна до 3 септември годинава да го достави јавниот повик и тендерската документација до Владата на усвојување.

Согласно новиот Закон за енергетика, универзалниот снабдувач ќе биде задолжен по регулирана цена да ги снабдува со електрична енергија тарифните потрошувачи кои нема да излезат на слободниот пазар по 1 јануари 2019 година.

Би можело да ве интересира

Ковачевски за преговорите: Турција ќе ни продава двојно поевтина струја од берзанската, со Србија ќе разменуваме струја за гас

СДСМ: Мерки на Владата и за помали сметки на струја во училиштата

Македонија и Бугарија не се договорија за цената на струјата

Кривична од ЕВН за крадците на струја во Арачиново ќе нема во следните година дена додека не се реконструира мрежата

Орце Костов

Француската влада најави продолжување на тарифниот штит во 2023 година, со зголемување ограничено на 15 отсто за гасот и електричната енергија

Бислимоски: Потрошувачите плаќаат само за она што го имаат потрошено, РКЕ не ги признава кражбите на електрична енергија во крајната цената

Ана Ололовска