РКЕ и ССК разговараа за измени во Законот за градба во делот на греење на објектите

Од:

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) продолжува со консултативните средби за допрецизирање на Одобрението за градба во кое задолжително ќе се наведе енергенсот на кој ќе се грее секој нов објект што ќе се гради. Во таа насока денеска имаше средба со претставници на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК).

-Претседателот Марко Бислимоски заедно со комесарот Атанаско Тунески денеска во РКЕ одржаа работен состанок со Ивица Јакимовски, претседателот на Градежната комора при Сојузот на стопански комори на Македонија, со кого се отворија серија прашања во однос на мапирањето на градот Скопје, како и предизвиците со кои се соочуваат градежните компании во однос на затоплувањето на објектите што се градат и употребата на калориметрите кои се задолжителни за новите објекти, согласно Законот за енергетика, информираат од РКЕ.

Најавуваат дека следната недела ќе се одржи консултативната средба со членките од Градежната комора при Сојузот на стопански комори.

Би можело да ве интересира

РКЕ: БЕГ мора да пушта парно и кога надвор ќе биде 16 степени

Ана Ололовска

Бислимоски: Гасното поврзување со Грција ќе ја намали цената на гасот до 20 отсто

Ана Ололовска

РКЕ: Нема поголема маржа за бензините, нафтените компании за антикризни мерки да се обратат во Владата

Жарко Настоски

РКЕ одржа координативен состанок со енергетските компании

Ана Ололовска

Сојузот на стопански комори и Занаетчиска комора здружено ќе настапуваат за подобри услови

Ана Ололовска

Маржата за горивата ги скара енергетските компании и РКЕ

Жарко Настоски