Ристова: Осум милиони евра исплатени кон граѓаните во првите три месеци преку мерката Мој ДДВ

Од:

Една од успешните мерки со кои државата исплаќа пари директно на сметките на граѓаните е мерката Мој ДДВ која се спроведува веќе трета година. Во првото тромесечје назад кај граѓаните исплатени се 491,5 милиони денари, односно близу осум милиони евра рече на прес конференција пратеничката на СДСМ Лолита Ристова.

– Во време на светска економска криза важен е секој денар плус што завршува во семејните буџети. Освен што обезбедува дополнителни приходи за граѓаните, мерката Мој ДДВ е важна и за унапредување на даночната дисциплина. За успешноста на оваа мерка говори и фактот дека досега се регистрирани над 457.000 корисници, а само во првите три месеци од годинава регистрирани се 15.777 нови корисници рече Ристова.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Каевски: Доста беа лаги од Мицкоски, да се извини и да ги поддржи државните позиции со Бугарија

Ана Ололовска

СДСМ: Доста беа лаги, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да им се извинат на граѓаните и да се променат

Ана Ололовска

СДСМ: Сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ потонаа, толку ниско паднаа што немаат образ ниту да се извинат

А1он

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ одработува за странски интереси кои не ѝ мислат добро на државата

(ВИДЕО) Николова: Со новиот Закон за заштита на потрошувачите ги штитиме граѓаните и нивниот стандард

Ана Ололовска

СДСМ: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да го преиспитаат однесувањето

Ана Ололовска