Револтирани граѓани: Е, ова е апашка држава

Од:

„Е ова е навистина апашка држава, јал не јал, сметки мора да плаќаме. Кај го има тоа да плаќаме за нешто што не го користиме, на Топлификација не и плаќаме, па нека тужи“, вака реагираат револтираните граѓани во А1, кои деновиве, иако се исклучени, по новиот Правилник  добија сметки за парно.

Наместо по десет денари за квадратен метар, колку што требаше да се плаќа, Топлификација им пресметува и до 16,6 денари, во зависност од исклучените корисници.

Од Уставниот суд засега нема најава кога новиот Правилник за топлинска енергија донесен летово од Регулаторната комисија за енергетика ќе се најде пред  уставните судиите.

„Топлификација“ не е меѓу точките на следната седница на 20-ти ноември.

Надлежните од Топлификација и уште најавуваат дека оваа сметка, која ја добија е само половина, а наредната ќе биде двојно поголема.

 

 

 

Би можело да ве интересира

Владата ќе ја покрие разликата во цената на парното

Катерина Павлова-Николовска

Парното греење ќе се нормализира во текот на вечерта најавуваат од ЕСМ

Владата го продолжи рокот за постоење на кризна состојба со топлинска енергија до 30 април

А1он

Цената на топлинската енергија утврдена согласно берзанските цени на природниот гас, сметките ќе останат исти

А1он

Пониски сметки за граѓаните кои имале послабо греење или студени радијатори порачуваат од Регулаторна

Катерина Павлова-Николовска

ЕСМ го презеде управувањето со БЕГ и Топлана Скопје Север

Ана Ололовска

4 comments

Arman 16/11/2012 - 16:00 at 16:00

Namesto da se soberat site gragani i da ja tuzat toplifikacija za uzurpiranje na nivniot prostor so cevkite koi pominuvaat niz nivnite stanovi, oni se zalat… apaska bila drzavava. Pa vie sto mislevte… posteni se ovie… ne kradat? Ako vi e koga ste moroni. Utre ke vi stavat i danok sto “vi dozvolile” da ziveete vo ovaa apaska drzava. Posto kako sto vi kaza Sehtanski… drzavata vlozila vo vas… sega treba da i vratite. E pa koga ste patrioti… kutete i plakajte. Neka ve sogolat… mozda ke se osvestite, mada… ne veruvam.

Reply
marjan 16/11/2012 - 17:10 at 17:10

Ova e klasicen fasisam

Reply
Ilija 17/11/2012 - 09:19 at 09:19

До сите заинтересирани:
Погледнете го добро, прочитајте го уште подобро членот 53 став 1 и став 2 од Правилата за снабдување со со топлиска енергија донесени на 30.07.2012 година. Недвосмислено ставот 2 се однесува на граѓаните кои по објавувањето на Правилата во “Службен весник на Република Македонија“ поднеле барање за поединечно исклучување, добиле согласност од вкупниот број на потрошувачи на колективниот објект и биле исклучени од страна “снабдувачот со топлинска енергија“. Ваквата формулација на овој член не се однесува на граѓаните што пред донесувањето на овие Правила се исклучиле од системот, а ретроактивно важење и примена на законски или ПОДЗАКОНСКИ акт според Уставот на Македонија не е дозволено.

Reply
mitre 18/11/2012 - 16:06 at 16:06

Najgolemata nepravda e vo toa sto Toplifikacija im dozvoli na potrosuvacite da se iskljucat,a sega im bara pari za usluga koja ne ja koristat.Toa go napravija od koga uvidoa deka ne rabotat kvalitetno i deka raste brojot na gragjani koi se odlucuvaat na iskljucuvanje.Toplifikacija kako privatna firma treba da si napravi modernizacija na sistemot, t.e. cefkite da odat od nadvor i da ima moznost priklucok kon sekoj stan vo zavisnost od zelbata i finansiskata mok na portsosuvacite.taka i mnogu lesno ke se iskljucuvaat onie koi ne plakjaat i ke bide za obostrano dobro….no drug e problemot ziveeme vo kriminalna drzava kade nema ist arsin za site gragjani,pa mnogu dobro poznato e deka vo zapadna Makedonija,i vo delovite kade ziveat Albancite naplatata e minimalna….zatoa sekoj sto e na vlast e vo dil so ovie kriminalni pretprijatija i na toj nacin go tormozat cesniot potrosuvac…zalno e ova sto se slucuva udiraat po sopstvenuiot narod,no ke dojde vreme da se naplati se ova,samo sto mnogu katastrofalno ke zavrsi po nasava zemja :(

Reply

Leave a Comment

11 + two =