Рено продаде удел во рускиот АвтоВАЗ за една рубља

Од:

Францускиот производител на автомобили Рено продаде удел во рускиот АвтоВАЗ, производителот најпознат по автомобилите Лада, за симболична сума од една рубља, пишува Њујорк Тајмс.

Фабриката на Рено во Москва ќе биде префрлена во градска сопственост и ќе се обнови производството на автомобили Москвич, а планирано е и производство на електрични автомобили, напиша на својот блог градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин.

„Странскиот сопственик одлучи да ја затвори фабриката на Рено во Москва. Тоа е негово право, но не можеме да дозволиме илјадници работници да останат без работа. Затоа решив да ја преместам фабриката во градот и да продолжам со работа. Ќе произведуваме автомобили под историски бренд Москвич“, рече Собјанин.

Тој најави дека градските власти ќе се обидат да задржат поголем дел од персоналот во фабриката Рено и поврзаните компании. Според него, во првата фаза ќе се организира производство на класични патнички автомобили, а во иднина и електрични автомобили.

„Покрај тоа, заедно со КАМАЗ и Министерството за индустрија и трговија работиме на локализирање на производството на максимален број делови во Русија“, додаде московскиот градоначалник.

Би можело да ве интересира

Белорусија од Русија ќе добие ракетен систем Искендер-М

Петмина загинати при падот на рускиот воен транспортен авион

А1он

Блинкен: Војната на Русија ќе доведе до глад 40 до 50 милиони луѓе

А1он

ВИДЕО: Се урна руски воен авион, загинаа четири лица

Ана Ололовска

Франција најавува целосно полни капацитети за складирање гас додека Русија ги намалува испораките

А1он

Француско МНР: Москва прогласи француски дипломат за персона нон грата

А1он