Рекордно висока стапка на вработеност во Европската Унија

Од:

Стапката на вработени лица во Европската Унија и во еврозоната никогаш не била повисока, соопшти денеска Евростат.

Според последното истражување на Европскиот институт за статистика, околу 241 милион лица во ЕУ и 160 милиони во еврозоната, имале работно место во текот на четвртото тромесечје од изминатата година, односно дека од 2014 година креирани се 13, 4 милиони работни места во ЕУ.

Во првото тромесечје од годинава, пак, бројот на вработени се зголемил за 0,3 отсто во ЕУ и за 0,2 проценти во еврозоната.

Во споредбата со истиот квартл од претходната година, зголемувањето изнесува 1,3 отсто за ЕУ и 1,2 проценти за еврозоната.

Би можело да ве интересира

Од Западен Балкан лани во земјите од ЕУ заминале 228.000 лица

А1он

Финската министерка за надворешни работи: „Рекет“ е тест за правната држава

А1он

ЕУ повикува на воздржаност од сите страни во Хонгконг

Австрија со најголем прираст на странци во ЕУ

Татјана Ташкова

„Независне новине“: Словенецот Јанез Ленарчиќ го наследува Хан?

Раб: Ќе ја напуштиме ЕУ и од тоа ќе направиме успех