Рекордна стапка на инфлација во Белгија во јуни

Од:

Инфлацијата не стивнува во Белгија ниту во месец јуни и го постигна своето највисоко ниво од 1982 година, јави дописничката на МИА од Брисел.

dobivaj vesti na viber

Со инфлација од 9,65 отсто во јуни, споредено со 8,97 отсто во мај, статистичкиот завод на Белгија денеска информираше дека повисока стапка е постигната само во октомври 1982 година, кога инфлацијата изнесувала 9,84 отсто.

Цените на енергенсите се главната причина за ова рекордно покачување на цените. Само за енергијата инфлацијата е над 55 отсто.

Прехранбените производи бележат исто така огромно зголемување, со инфлација од 8,44 отсто во јуни, во споредба со 6,32 отсто во мај годинава.

Најголемо поскапување има во цените на горивата, телекомот, месото, лебот, житариците, парното греење, возилата, кириите, млечните производи и безалкохолните пијалаци. Намалување на цените има за алкохолните пијалаци, струјата и облеката.

Би можело да ве интересира

Oткриени повеќе од сто можни случаи на трговија со луѓе во Белгија

А1он

Белгија: Нуклеарните реактори ќе продолжат со работа уште 10 години

Ана Ололовска

Белгија го одбележува националниот празник со прослава за прв пат по две години пандемија

Ана Ололовска

Поранешна водителка и новинарка е новата министерка за надворешни работи на Белгија

Ана Ололовска

Белгиската министерка за надворешни работи Софи Вилмес поднесе оставка

Ана Ололовска

Во Белгија расте бројот на заразени со Ковид-19

Ана Ололовска