Рекордна инфлација од 14,4 отсто во Босна и Херцеговина

Од:

Инфлацијата во Босна и Херцеговина во мај достигна 14,4 отсто во однос на истиот месец во 2021 година, што претставува највисоко ниво во историјата.

dobivaj vesti na viber

Според податоците на Агенцијата за статистика на Босна и Херцеговина, цените на производите и услугите што се користат за лична потрошувачка пораснаа за 1,1 отсто во однос на април.

Храната и безалкохолните пијалоци во просек беа поскапи за 22,7 проценти, отколку во мај минатата година.

Алкохолните пијалоци и тутунот поскапеа за над 0,6 проценти, домување и режиски трошоци за 11,3, мебел, уреди за домаќинство и редовно одржување на стан за 8,1, здравството за 1,3, превозот за 30,3, а комуникациите за 0,8 отсто.

Цените за рекреација и култура пораснаа за 6,3 отсто, образованието за 0,7, рестораните и хотелите за 8,6, а останатите добра и услуги за 5,2 проценти.

Облеката и обувките во просек беа поевтини за пет отсто.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ЕУФОР: Почнува распоредувањето германски војници во составот во БиХ

А1он

Повеќе од 95.000 граѓани се откажале од државјанството на БиХ

Двајца убиени на селска прослава во БиХ

Во Босна и Херцеговина забранета изградбата на мали хидроцентрали

Ана Ололовска

Шести економски форум на БиХ, главен фокус на целите за одржлив развој

Ана Ололовска

Уставниот суд на БиХ ги поништи одлуките на Парламентот на РС за пренесување на надлежностите на ниво на ентитети

А1он