Регистриран најголемиот месечен буџетски дефицит во историјата на САД

Од:

Владата на САД регистрираше најголем месечен буџетски дефицит во историјата бидејќи трошоците за антикорона-програми се зголемија, а приходите од даноци се намалија, бидејќи многу луѓе ги загубија своите работни места.

Министерството за финансии на САД денеска соопшти дека дефицитот минатиот месец изнесувал 864 милијарди долари и е најголем во историјата на оваа држава, додека во април дефицитот бил 738 милијарди долари. За првите девет месеци вкупниот дефицит е 2,74 илјади милијарди што е исто така рекорд за ваков период.

Со тие податоци, конгресниот буџетски комитет предвидува дека годишниот дефицит ќе достигне 3,7 илјади милијарди долари. Таа сума ќе го надмине претходниот најголем годишен дефицит од 2009 година, што беше 1,4 илјади милијарди долари поради Светската економска криза.

Би можело да ве интересира

СЗО: На американскиот континент секојдневно по 100 илјади случаи на коронавирус

А1он

Азар за руската вакцина против Ковид-19: Важна е ефективноста а не да се биде прв

А1он

Трамп за кинескиот претседател: Ми се допаѓаше, но сега не се чувствувам така

А1он

ВИДЕО: Полицајци во САД му ставаат лисици на осумгодишно дете и го апсат

А1он

Руски „Мигови“ имале блиска средба со американски дрон

А1он

ВИДЕО: Маршот за права во Чикаго заврши со масовен грабеж на брендирани продавници

Горјан Грнчаровски