Регионалната соработка за справување со енергетската криза ќе се спроведува преку АД ЕСМ

Од:

Генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски, учествуваше на самитот на иницијативата „Отворен Балкан” во Белград, на тркалезната маса посветена на справувањето со енергетската криза, на која присуствуваа највисоките владини претставници од земјите учеснички, како и претставници од енергетските субјекти и институции, известуваат од Електрани на Северна Македонија.

dobivaj vesti na viber

Со министерот за економија на Република Северна Македонија, Крешник Бектеши и генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски, потоа имаа одвоена средба со српската вицепремирка и министер за рударство и енергетика, Зорана Михајловиќ, на која разговараа за соработката меѓу двете министерства во областа на енергетиката, енергетската безбедност и за нови проекти, се вели во соопштението на Електрани на Северна Македонија.

АД ЕСМ, со максимална вклученост на расположливите капацитети, ја произведува целокупната електрична енергија за граѓаните и малите потрошувачи, а исто така ЕСМ ќе биде вклучен во реализација на договорените проекти за справувањето со енергетската криза кои ќе произлезат од иницијативата Отворен Балкан и од другите форми на соработка меѓу земјите во регионот, чие директно спроведувања во енергетиката ќе треба да тече преку АД ЕСМ, се додава во соопштението на Електрани на Северна Македонија.

Би можело да ве интересира

„ЕСМ продажба“ ги испраќа по пошта договорите за субвенционирано снабдување, поевтина струја од 1 декември

Од први декември сите пријавени кои ги исполнуваат условите ќе добиваат струја од „ЕСМ Продажба“

Ана Ололовска

ЕСМ: Правните субјекти до утре да аплицираат за повластено користење струја

Директорот за енергетика на ЕБРД и директорот на АД ЕСМ во посета на фотонапонската електрана ,,Осломеј- 1” во Кичево

Ана Ололовска

Блок 1 на РЕК Битола вратен на мрежа, санацијата завршена 24 часа порано

Ана Ололовска

Новиот трансформатор за Блок 3 на РЕК Битола на пат од Солун кон граничниот премин Меџитлија

Ана Ололовска