Редовен извештај на Светска банка за состојбите на економиите во ЈИЕ

Од:

Канцеларијата на Светска банка во Македонија денеска ќе го презентира редовниот полугодишен извештај за ЈИЕ.

dobivaj vesti na viber

Ова е осмо издание од серијата извештаи за состојбата на економиите во ЈИЕ – Албанија, БиХ, Косово, Македонија, Црна Гора и Србија.

Извештајот е насловен „Скромен раст-разновидни ризици“, кој заклучува дека економиите на шесте земји од ЈИЕ се на патот на споро закрепнување по временските шокови кои го погодија регионот во средината на 2014 година.

Би можело да ве интересира

Светска банка предупредува дека економската криза може да се влоши

Ана Ололовска

Светска банка одобри 200 милиони долари дополнителни средства за Украина

А1он

Светска банка останува посветена на поддршката на приоритетите на Владата

А1он

Светската банка одобри над 720 милиони долари помош за Украина

Ана Ололовска

Светска банка: Состанокот на Г7 ќе се фокусира на помошта за Украина

Ана Ололовска

Светска банка: Годинава дознаките зголемени за 7,3 отсто

Ана Ололовска