Речиси 700 летови откажани во Германија

Од:

Патниците на четири аеродроми во Германија денеска ќе се соочат со откажани летови и доцнења поради штрајкови во последниот бран индустриски акции што ја погодија земјата, а најавено е откажување на 681 лет.

Штрајковите што ќе се одржат на аеродромите во Дизелдорф, Келн/Бон, Штутгарт и Карлсруе/Баден-Баден ќе резултираат со откажување на 681 лет, објави Здружението на германски аеродроми (ADV). Од нив ќе бидат погодени околу 89.000 патници.

Синдикатот Верди повика на штрајкови бидејќи преговорите за платите во индустријата за воздухопловна безбедност остануваат неуспешни и продолжуваат споровите за платите во јавниот сектор.

Според синдикатот, штрајковите во некои области нема да завршат до раните утрински часови во сабота.

Аеродромските оператори ги советуваа патниците да го проверат статусот на летот кај нивниот превозник или тур-оператор пред да одат на аеродромот.

Би можело да ве интересира

Црногорец уапсен во Германија за шверц на кокаин

(ВИДЕО) Олаф Шолц исвиркан: „Лажго, бандит“

Ана Ололовска

Германија: Тинејџер прогласен за мозочно мртов по фудбалска тепачка

Ана Ололовска

ВИДЕО: Турците во Германија ја славеа победата на Ердоган

Германија повлекува над сто владини службеници од Русија по одлуката на Москва

Брат и сестра осомничени дека со другари го организирале убиството на нивниот татко

Горан Наумовски