Расте невработеноста во Германија и Франција

Од:

Веќе шест месеци бројката на невработени во Германија расте. Бројот на невработени кои германските статистичари го заокружуваат на 2,9 милиони, во август само за еден месец пораснал а за 11 илјади невработени, а во септември дури 9 илјади лица се додадени на листата на невработени.

Иако стапката на невработеност сеуште се држи на 6,8 отсто, нагорниот тренд ги загрижува германските власти.

„ Економијата е  погодена од кризата, но и покрај тоа општата ситуација на пазарот на труд е стабилна “ – изјавил директор на Државната агенција за труд Франк Југер Вајс.

 

Бројот на невработени пораснал и во Франција. Минатиот месец бројката на невработени пораснала на 3, 011 милиони, што е за девет проценти повеќе отколку истиот месец минатата година. И бројка незапаметена од 1999 година.  Бројот на невработени нагорен тренд бележи во изминатите 16 месеци.

Министерот за труд Михаел Сапинов, во изјава за француските медиуми загрижено рече: „ Лошо е, повеќе од јасно е дека е лошо“. Владата нагорниот тренд на невработени го препишува на режимот на нивниот претходник Николас Саркози.

„Овие три милиони невработени се олицетворение на неуспехот да се усогласат економската криза и социјалната полтика во изминативе неколку години“  – напиша во соопштението француското Министерствот за труд. „Владата ќе истрае во своите намери, што поскоро да превземе реформи„ – се додава во соопштението. Новите информации за невработеноста секако ќе го засилат притисокот врз претседателот Франсоа Оланд, кој на власт дојде пред се поради ветувањата дека ќе ја заживее економијата.

Би можело да ве интересира

Франција и Русија го решаваат спорот околу шампањот

Ана Ололовска

Швајцарија избра американски Ф-35, наместо француските „Рафали“, Макрон ја откажа посетата на неговиот швајцарски колега

Ана Ололовска

„Либерасион“: Дипломатија – што ќе правиме кога веќе немаме доверба во сојузниците?

Ана Ололовска

Бајден и Макрон во следните денови телефонски ќе разговараат за подморничката криза

Ана Ололовска

Морисон: Го разбирам разочарувањето на Франција за подморниците, но Австралија ги штити своите интереси

Ана Ололовска

Кандидатите за нов германски канцелар денеска ќе ја имаат последната ТВ дебата

Ана Ололовска

1 comment

oле 28/09/2012 - 10:16 at 10:16

Податокот НЕ ви е точен !

Reply

Leave a Comment

eleven − 8 =