Раст на кинеската економија од 6,4 проценти во првиот квартал

Од:

Кинеската економија во првиот квартал од годината забележа стабилна стапка на раст од 6,4 отсто на годишно ниво.

Растот е благодарение на големиот скок на индустриското производство и сигналите за подобрување на побарувачката.

Кина иста стапка на раст имаше и во последното тримесечје од минатата година.

Според кинеското Национално биро за статистика кварталниот раст е потпомогнат од индустриското производство за 8,5 проценти во март на годишно ниво, што е најбрзо темпо на раст во последните 4,5 години.

Во март забележан е пораст за 8,7 отсто на малопродажбата, а претходниот месец изнесувала 8,2.

Во првиот квартал забележан е пораст и во инвестициите на недвижен имот до 11,8 проценти.

Би можело да ве интересира

Германија: Кина има одговорна улога да ги почитува законите на Хонгконг

„Глобал тајмс“: Хонгонг нема да биде реприза на Тиананмен

Кина ја поздрави изјавата на Трамп за Хонгконг

А1он

Трамп предлага лична средба со Си заради Хонгконг

Болтон: Кина да размисли за Хонгконг, свежи се сеќавањата за Тјенанмен

Кинески сили се собрани на стадион близу Хонгконг