Рамадани: Побаравме скоро двојно зголемување на цената за пренос на струјата

Од:

Директорот на АД МЕПСО Куштрим Рамадани денеска истакна дека побарале скоро двојно зголемување на цената за преносот на струјата што го вршат.

dobivaj vesti na viber

– Побаравме зголемување на цената. Уделот на МЕПСО во сметка платена од крајните клиенти е некаде околу 3,5 проценти, односно во една сметка од 1000 денари за МЕПСО плаќаат само 35 денари. Сите приходи од сметките во однос на преносот се инвестираат на вистинското место затоа што имаме далекуводи кои се од 50-тите и 60-тите години и треба да се модернизираат. Побаравме скоро двојно зголемување. Ако тие досега на сметка од 1000 денари плаќаат 35 денари, ние побаравме сега да се плаќа по 60-70 денари, рече Рамадани.

Тој посочи дека последниот збор ќе го каже Регулаторната комисија за енергетика за оваа прашање.

Би можело да ве интересира

Македонија и Бугарија не се договорија за цената на струјата

Кривична од ЕВН за крадците на струја во Арачиново ќе нема во следните година дена додека не се реконструира мрежата

Орце Костов

Француската влада најави продолжување на тарифниот штит во 2023 година, со зголемување ограничено на 15 отсто за гасот и електричната енергија

Владата предлага продолжување на кризните состојби со топлинска и со електрична енергија

Ана Ололовска

Румен Радев: Сè додека има службена влада, Бугарија нема да има режим за струја

Горан Наумовски

Србија ќе предложи попуст на сметките за граѓаните кои ќе ја намалат потрошувачката на струја