Работата од дома во САД ќе го зголеми економското производство за 160 милијарди долари

Од:

Се повеќе луѓе во САД ќе работат од дома во иднина, а ако на сите Американци им се овозможи висококвалитетен пристап до интернет, тоа може да доведе до одржлив раст на продуктивноста на работниците и зголемување на економското производство од околу 160 милијарди долари годишно.

Тоа е главниот заклучок од студијата објавена вчера од вашингтонската група Аспен за економска стратегија.

Пред пандемијата, работата од дома имаше удел од околу пет проценти во вкупниот фонд за работните денови. Тој процент драстично се зголеми за време на пандемијата, бидејќи Американците остануваа во своите домови за да избегнат инфекција.

Според Стивен Дејвис, економист на Универзитетот во Чикаго, неговите пресметки направени врз основа на анкети на работници и работодавачи за работа од дома, квалитетен пристап до интернет ќе ја зголеми продуктивноста на трудот со заработката за околу 1,1 процент.

Би можело да ве интересира

САД изгласа закон за финансирање обнова на израелскиот противракетен систем

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најмалку еден убиен и 13 ранети во пукање во Тенеси

Ана Ололовска

Ердоган: Сегашната насока во односите со САД не ветува

А1он

Ле Дриан: Ќе треба време да се излезе од француско-американската криза

А1он

Данска ги поддржа САД во спорот со Франција за подморниците

А1он

Американскиот Конгрес одобри нови санкции против 35 руски милијардери и политичари

Ана Ололовска