Просечната плата во јуни 25 205 денари

Од:

Просечната исплатена нето-плата по вработен, во јуни 2019, изнесувала 25 205 денари и е за 4,1 отсо поголема од јуни минатата година.

Ваквото зголемување, според Државниот завод за статистика, се должи, пред сѐ, на порастот на платите во секторите: Дејности на здравствена и социјална заштита (11.7 %), Транспорт и складирање (10.3 %) и Градежништво (5.4 %).

Просечната бруто-плата, пак, во јуни 2019 година изнесувала 37 440 денари.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Колемишевски: Наша цел е минимална плата од 18.000 денари до крајот на новиот мандат

Драган Поповски

Просечната плата во ноември 25.787 денари

Ана Ололовска

Царовска: Нема поплаки за исплатата на покачената минимална плата

Ана Ололовска

Последен ден за исплата на регрес за годишен одмор

Лукаревска: Во соработка со Трудовиот инспекторат ќе се проверуваат евентуални злоупотреби за минималната плата

Ана Ололовска

Додатокот на плата од 3.000 денари за млади вработени до 23 години може да ја искористат 4.000 лица