Просечната плата во февруари 27.948 денари

Од:

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во февруари 2021 година, изнесува 27.948 денари и е за 2,7 отсто повисока од истиот месел лани, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

dobivaj vesti na viber

Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Информации и комуникации -10.1 отсто, Други услужни дејности – 8.2 отсто и Рударство и вадење на камен – 7.5 отсто.

Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, пак, е забележано во секторите: Рударство и вадење на камен – 9.0 отсто, Уметност, забава и рекреација – 6.4 отсто и Дејности на здравствена и социјална заштита 4.1 отсто.

Просечната месечна исплатена бруто-плата, пак, во февруари 2021 година изнесувала 41.704 денари.

Би можело да ве интересира

Повисоки плати за вработените во МВР од септември

Катерина Павлова-Николовска

Влада: Просечната нето плата во јануари порасна на 29.980 денари

Ана Ололовска

Тренчевска: Со повисока минимална плата вработените ќе имаат поголема продуктивност

Ана Ололовска

Повисока минимална плата – поголема продуктивност и економски раст

Ана Ололовска

Хоџа спроти ставот на ССК: Минималната плата од 18.000 денари има за цел подигање и проширување на работничките права

Ана Ололовска

Нови најави за поголема минимална плата, синдикатот „за“, бизнисот поделен во оценките

Ана Ололовска