Просечната нето плата во октомври 29.145 денари

Од:

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во октомври годинава изнесува 29.145 денари.

dobivaj vesti na viber

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во октомври 2021 година, во однос на октомври 2020 година, изнесува 104.5.

Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Други услужни дејности (11,7 проценти), Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (10,1 процент) и Информации и комуникации (10,1 процент).

Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли (3,5 проценти), Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (2,1 процент) и Други услужни дејности (2 проценти).

Би можело да ве интересира

Европски синдикати: Работниците не можат повеќе да ги плаќаат сметките за енергија

А1он

Каевски: Просечната плата во јуни 31.869 денари, раст од 10,9 отсто, следува раст на платите во сите сектори

Катерина Павлова-Николовска

Просечната нето плата во Црна Гора во јуни 708 евра, за 2,1 отсто пониска

Арсовски: Покачувањето на просечната плата е вештачко

Ана Ололовска

Ковачевски: Успеавме, просечната плата надмина 30.000 денари

Ана Ололовска

Ковачевски: Малку кој веруваше дека ќе имаме просечната плата над 500 евра