Просечна плата во октомври во Црна Гора е 720 евра

Од:

Просечната плата без даноци и придонеси во Црна Гора во октомври, според податоците на Управата за статистика (Монстат), изнесувала 720 евра и е за 0,3 отсто повисока од септември.

Просечната нето плата во октомври е зголемена за 34,8 отсто во однос на истиот месец лани.

Просечната бруто плата во октомври била 891 евро.

„Ако се земе предвид дека потрошувачките цени во октомври во однос на септември пораснале за 1,4 отсто, произлегува дека реалната заработка за истиот период бележи пад од 1,1 отсто“, се наведува во соопштението.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Мандиќ, Спајиќ и Вуксиќ засега се пријавени за претседателските избори во Црна Гора

Ана Ололовска

Лидерот на „Движењето Европа сега“ кандидат на претстојните претседателски избори во Црна Гора

Црна Гора покренува вселенска програма: „Знам дека ова ќе предизвика потсмев“

Во Хрватска пронајдено телото на момчето од Црна Гора кое брановите го одвлекоа во морето

А1он

Нуркачите немоќни, временските услови лоши: Хеликоптер на Фронтекс се вклучува во потрагата по детето од Херцег Нови

А1он

Поради временските услови прекината потрагата по исчезнатото момче во Херцег Нови

Горан Наумовски