Промоција на македонски вина во Хаг и Варшава

Од:

Единаесет македонски винарници организирани преку Здружението „Вина од Македонија“, од денеска до 24 овој месец ќе ги промовираат своите вина во Хаг и Варшава.

Пред холандските и полските професионални познавачи на вино и големиот број увозници и дистрибутери ќе се претстават „Тиквеш“, „Стоби“, „Сковин“, „Далвина“, „Бовин“, „Попов“, „Дудин“, „Камник“, „Езимит“, „Попова Кула“ и „Филовски“. Целта е пробивање на македонското вино на пазарите во ЕУ според маркетинг стратегијата за извоз што ја изработија визбите, а беше презентирана во февруари 2012.

Согласно стратегијата, Холандија, Полска, Словенија и Швајцарија се оценети како најперспективни ЕУ пазари за македонското вино.

Промоциите се поддржани од Холандската агенција за промоција на извозот (ЦБИ). Во нивната организација се вклучени македонските амбасади од двете земји, како и Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот на Република Македонија.

Ова е продолжување на низата промотивни настани кои Здружението „Вина од Македонија“ ги организираше годинава со поддршка на ЦБИ и УСАИД. Досега беа организирани промоции во Хелсинки, Чикаго, Вашингтон, Њујорк, Пекинг.

Би можело да ве интересира

Исплатени субвенциите за лозарите

Ана Ололовска

Ковачевски: Годинава постигнавме договор за 30% зголемени откупни цени на грозјето

Горан Наумовски

Бектеши, Матиќ и Кумбаро договорија развој на Вински патишта во Отворен Балкан

Саемот на вино во Белград можност за нови пазари за албанските производители

А1он

СДСМ: Промоција на македонските вина, храна и туризам преку Отворен Балкан

Ковачевски: Постигнато историско зголемување на откупната цена за грозјето од 30%, земјоделството е приоритет во време на криза

Ана Ололовска