Продолжува расправата за ребалансот на Буџетот, седници на уште две комисии

Од:

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ја продолжува расправата за Предлог измените и дополнувањата на Буџетот. Членовите на Комисијата четврти ден ќе расправаат за ребалансот на Буџетот.

Во Собранието денеска седници ќе одржат и комисиите за култура и за труд и социјална политика.

На дневен ред на Комисијата за култура се Предлог законот за дополнување на Законот за аудиовизуелни добра, во второ читање, како и Извештај на Работната група на Комисијата за посетата на институциите од областа на културата.

Комисијата за труд и социјална политика ќе расправа за измените и дополнувањата на Законот за пензиското и инвалидското осигурување, во второ читање.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ангеловска: Во моментов нема потреба од нов ребаланс, буџетот е скроен да одговори на кризата и евентуален дополнителен шок

Ана Ололовска

Џафери: Изборите ќе бидат невообичаени, ќе мораме сите најдисциплинирано да се придржуваме на мерките

Ана Ололовска

Донесен ребаланс за опоравување на економијата, пари за поттикнување на потрошувачката и забрзани капитални инвестиции

Ана Ололовска

ВИДЕО: Со ребалансот Буџетот за годинава 3,95 милијарди евра, дефицитот 6,8 отсто од БДП

Ана Ололовска

Владата го донесе ребалансот на Буџетот и одлуката за максималниот износ на еврообрзницата од 800 милиони евра

Ана Ололовска

Нема да биде свикано Собранието, нов пратенички состав по изборите

Ана Ололовска