Пристигна новата Шевролет Корвета

Од:

Еден од најпопуларните автомобили на сите времиња доби нов наследник, Шевролет ја претстави седмата генерација на Корвета на отворањето на Саемот на автомобили во Детроит.

dobivaj vesti na viber

Новата Корвета е најмоќната досега со 450 коњски сили, кои ги произведува новиот ЛТ1 В8 мотор со забрзување од 0 до 100 километри на час за помалку од четири секунди.

Шевролет смета дека новата седма генерација на Корвета претставува голем технолошки скок во однос на претходните модели, поради што ја нарече „Корвета Стингреј“ по легендарниот „Стингреј“ од 1960 година.

Освен новиот мотор Корвета Стингреј ќе има и седумстепен ТРЕМЕЦ мануелен менувач со систем кој овозможува точно менување на брзините. Исто така, достапен ќе биде и шестстепен автоматски менувач.

Внатрешноста е целосно изработена од кожа, алуминиум и карбонски детали, а возачот ќе моде да одбере една од дури 12 различни конфигурации на возење, меѓу кои се Еко, Спорт, Трак и други.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Премиера на целосно новата Toyota bZ4X

Ана Ололовска

Премиера: Новата Opel Astra пристигна во Македонија

Ана Ололовска

Peugeot и Opel доминантни со своите гами на електрични и plug-in хибридни возила

Ана Ололовска

Новото лице на новиот ŠKODA KAROQ е тука!

Ана Ололовска

Поскапувањето го натера секој трет Германец да престане да вози, некои почнаа и да крадат гориво

А1он

ВИДЕО: Втората генерација на NX отвора комплетно ново поглавје за брендот Lexus

Ана Ололовска