Приливот на странски директни инвестиции во Црна Гора е 847,83 милиони евра

Од:

Вкупниот прилив на странски директни инвестиции во Црна Гора на крајот на септември изнесува 847,83 милиони евра, а во исто време од државата се исплатиле 248,8 милиони евра, покажуваат прелиминарните податоци на Централната банка на Црна Гора.

„Нето-приливот на странски директни инвестиции изнесува 599,03 милиони евра, што е за 70,03 отсто повеќе во однос на истиот период лани“, се наведува во Билтенот на Банката.

Вкупниот прилив на странски директни инвестиции е зголемен за 41,32 отсто во однос на споредбениот период.

Од државата се одлеале 92,48 милиони евра по основ на инвестиции на резиденти во странство, а повлекувањата на средства од нерезиденти инвестирани во Црна Гора изнесуваат 156,32 милиони евра.

Приливот на странски директни инвестиции во форма на капитални инвестиции изнесува 465,05 милиони евра. Од нив 322,2 милиони евра се инвестирани во недвижен имот, а 142,85 милиони евра во фирми и банки.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Мандиќ, Спајиќ и Вуксиќ засега се пријавени за претседателските избори во Црна Гора

Ана Ололовска

Лидерот на „Движењето Европа сега“ кандидат на претстојните претседателски избори во Црна Гора

Црна Гора покренува вселенска програма: „Знам дека ова ќе предизвика потсмев“

Во Хрватска пронајдено телото на момчето од Црна Гора кое брановите го одвлекоа во морето

А1он

Нуркачите немоќни, временските услови лоши: Хеликоптер на Фронтекс се вклучува во потрагата по детето од Херцег Нови

А1он

Поради временските услови прекината потрагата по исчезнатото момче во Херцег Нови

Горан Наумовски