Приходите на „Боинг“ намалени за 35 отсто

Од:

Приходите на „Боинг“ во второто тримесечие од 2019 година се 15,75 милијарди американски долари, што е за 35 отсто помалку од истиот период минатата година.

Во второто тримесечие производителот на авиони имаше приходи од 24,8 милијарди долари.

– Тоа е посебен момент за „Боинг“, објави шефот на компанијата Денис Мјуленберг.

Тој додаде дека компанијата останува фокусирана на безбедно обновување на експлоатацијата на патничките авиони модел 737 Макс по нивното приземјување во светот.

„Боинг“ загубил 3,4 милијарди долари како резултат на приземјувањето на авионите од типот 737 Макс.

Компанијата соопшти за нарачки за 474 милијарди долари во стоки и услуги вклучително повеќе од 5.500 патнички авиони. Откако имаше профит од 3,33 долари по акција во втората половина од 2018 година, „Боинг“ регистрира загуби од 5,82 долара по акција во второто тримесечие од оваа година. Во истиот период нето загубите се околу три милијари долари.

Би можело да ве интересира

Рекорден број новозаболени и хоспитализирани лица со Ковид-19 во некои американски сојузни држави

Ана Ололовска

Кремљ: Односите Русија – САД никогаш не биле на пониско ниво

Ана Ололовска

Млад жител на Тексас починал откако учествувал на „коронавирус забава“

Ана Ололовска

Тексас: Двајца полицајци загинаа во заседа, осомничениот се самоубил

Ана Ололовска

Американските маринци на Окинава масовно се разболуваат, армијата молчи

Ана Ололовска

Трамп потврди дека САД извршиле кибер напади врз Русија

Ана Ололовска