Претседателот на Светската банка поднесе оставка

Од:

Претседателот на Светската банка, Џим Јонг Ким објави дека поднесува оставка од челната позиција на институцијата од 1 февруари, четири години пред крајот на неговиот мандат.

Во соопштението, Ким вели дека ќе се приклучи кон една компанија и ќе се фокусира на вложувања во инфраструктурата во земјите во развој.

„Ми беше чест да служам како претседател на една олку угледна институција“, вели во соопштението, Јим Јонг Ким, но не ги наведува причините за оставката.

Би можело да ве интересира

Светска банка: Закрепнувањето на глобалната економија ќе трае пет години

А1он

Рејнхарт: Заздравувањето на економијата може да трае и до пет години

Ана Ололовска

Филипче: Светска банка го одобри проектот за брз одговор на Ковид-19, со флексибилни услови

А1он

Светска банка одобри заем од 500 милиони евра за Хрватска

Ана Ололовска

Иако здравствениот систем пука по шевови, непотпишаниот кредит од Светска банка одложен за да не се политизира

Маја Илиевска-Пачемска

Филипче: Заменик-министерката за финансии ги блокира средствата од Светска банка за квалитетен третман на пациентите со Ковид-19

А1он