Преодниот премиер на Бугарија создаде специјален штаб за справување со енергетската ситуација, утре ќе биде првиот состанок на преодната влада

Од:

Вршителот на должноста премиер на Бугарија, Галаб Донев, назначи 25 нови заменици министри, а истовремено разреши 25 кои досега беа на нивните функции, соопшти владината прес-служба.

dobivaj vesti na viber

Галаб Донев го именуваше бугарскиот амбасадор во Украина, Костадин Којабашев за заменик министер за надворешни работи. В четврток официјалната влада на Бугарија ќе ја одржи првата редовна средба. Истовремено, премиерот Донев одлучи да создаде специјален штаб за справување со енергетската состојба, со кој ќе раководи, јави дописникот на МИА од Софија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Радев кон Ердоган: Турција е наш многу важен партнер и сојузник

Ана Ололовска

Радев: Бугарија има потреба од привремено решение до пристигнувањето на американските авиони „Ф-16 Блок 70“

Ана Ололовска

Борисов поднесе оставка: Се откажува од пратеничката фотелја

А1он

Лидерот на бугарската партија „Преродба“ ги избрка прозападните новинари од прес-конференцијата во Софија

Трговското здружение од Солун предлага продавниците да затвораат порано за заштеда на енергија

Тројца загинати и една тешко повредена жена во експлозијата во бугарската фабрика за оружје во Канзанлак

Горан Наумовски