Преку Мој ДДВ скенирани девет милиони фискални сметки

Од:

Од стартот на мерката Мој ДДВ од почетокот на минатиот месец досега се скенира девет милиони фискални сметки, а остварениот промет е околу 4,7 милијарди денари.

-Започна реализацијата на клучната мерка Мој ДДВ со која 15 отсто од платеното ДДВ им се враќа на граѓаните. Со тоа кај секое физичко лице се враќаат до 7.200 денари. Досега скенира се речиси 9 милиони фискални сметки со остварен промет од околу 4,7 милијарди денари. Истовремено растат платите во јавниот сектор, како и пензиите , а првпат кадарот во градинките доби покачување од 16 отсто или околу 3.000 денари повисока плата, истакнува директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска при посета на Штип.

Таа посочи дека првпат државата директно враќа пари назад на сметките на граѓаните.

Би можело да ве интересира

„МојДДВ #МојаНаграда“: Првите 15 најсреќни граѓани добија по 100.000 денари

Предраг Петровиќ

До 15 јануари регистрација и дерегистрација на ДДВ обврзници

Ана Ололовска

Ангеловска: Први 30 награди од МојДДВ #МојаНаграда, 60 проценти повеќе скенирани сметки

Ана Ололовска

Повратот на персоналниот данок во тек, до 31 декември 17.000 земјоделци ќе добијат вкупно 80 милиони денари

Ана Ололовска

Почнува наградната Мој ДДВ #Моја награда учествуваат и фискални на кои нема пресметан ДДВ

Ана Ололовска

УЈП: Исплатата на поврат на ДДВ се уште во тек

Ана Ололовска