Преговорите за зголемување на минималната плата се во тек, не се знае колкаво ќе биде покачувањето

Од:

Во тек се преговорите со сите засегнати страни за зголемување на минималната плата која во моментов изнесува 12.507 денари.

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска изјави дека во оној момент кога ќе има конечен став за ова, јавноста ќе биде навреме информирана.

– Кога ќе има конечен став и која ќе биде сумата, ќе ја известиме јавноста. Да не калкулираме со суми додека тоа не биде јасно дефинирано, изјави Царовска, одговарајќи на новинарски прашања по денешната посета на градинката „8 Април“ во скопската општина Шуто Оризари.

Би можело да ве интересира

Спасовски апелира до ВМРО-ДПМНЕ да даде предлог за нов министер за труд и социјална политика

Предраг Петровиќ

Министерката Мизрахи го посети Заводот за рехабилитација на деца и младинци

Ана Ололовска

Средба Мизрахи-Села, меѓудругите теми и Законот за употреба на јазиците

Ана Ололовска

Заев: Сите видовме дека има нова табла во МТСП

Драган Поповски

Мизрахи: Економско-социјалниот совет под претседателство на Царовска работел незаконски

Ана Ололовска

Нов Центар за деца со церебрална парализа во Скопје

Ана Ололовска