Предупредување до ЕУ: Подгответе се за целосен прекин на испораките на гас од Русија

Од:

Европа треба веднаш да се подготви за фактот дека Русија целосно ќе ја прекине испораката на гас во текот на претстојната зима.

На тоа предупреди шефот на Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА), Фатих Бирол, кој ги повика европските влади да ја намалат побарувачката за гас и да ги задржат отворени нуклеарните централи.

Бирото процени дека намалувањето на испораките на руски гас во последните денови може да биде увертира за почеток на пошироки прекини на снабдувањето, кои се дизајнирани да го спречат полнењето на складиштата во подготовка за зимата, како дел од напорите на Русија да влијае на ситуацијата во Европа. .

„Европа треба да биде подготвена во случај снабдувањето со руски гас целосно да се прекине. Колку повеќе се приближуваме до зимата, толку повеќе ги разбираме намерите на Русија. Верувам дека намалувањата имаат за цел да се избегне можноста Европа да се наполни и да го зголеми влијанието на Русија во зимата“, изјави Бирол, пренесува Бизнис.рс.

Европските земји се обидуваат да ги наполнат магацините пред зимата, а Германија се надева дека до ноември ќе пополни околу 90% од капацитетот. Нејзините магацини моментално се половина полни.

Земјите од Европската унија се обидуваат да ја намалат зависноста од руските фосилни горива со набавка на гас од други земји, вклучително и од САД. Најавија и дополнителна потрошувачка на јаглен, што е спротивно на зелените цели на ЕУ.

Би можело да ве интересира

Петмина загинати при падот на рускиот воен транспортен авион

А1он

Блинкен: Војната на Русија ќе доведе до глад 40 до 50 милиони луѓе

А1он

Мишел: Европската политичка заедница не е алтернатива на проширувањето

А1он

ЕУ и Норвешка договорија зголемување на испораката на гас

Ана Ололовска

ВИДЕО: Се урна руски воен авион, загинаа четири лица

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Зеленски по кандидатскиот статус на Украина за ЕУ: Најважна одлука во 30-те години независност

Ана Ололовска