Предавање за словенечките искуства со дигиталната крипто валута „биткоин“

Од:

Предавање за имплементирањето на дигиталната крипто валута „биткоин“ во традиционалниот АТМ систем во Словенија ќе се одржи денеска во Универзитетот Американ колеџ во Скопје.

Теми на предавањето се биткоинот наспроти традиционалните валути, претприемачките банки наспроти традиционалните банки и биткоинот во интернационалниот финансиски сектор и јавноста.

Предавањето ќе го одржи Јака Вадњал, претседател на управниот одбор на „LON Saving House“ од Словенија и вонреден професор на Универзитетот Американ колеџ во Скопје.

Би можело да ве интересира

Биткоинот годинава има раст од 90 отсто, а од лани „скокот изнесува 800 отсто

Ана Ололовска

Биткоинот со капитализација поголема од Мастеркард и од Виза

Ана Ололовска

„Рударењето“ биткоини троши повеќе електрична енергија од Финска, Шведска или Аргентина

Ана Ололовска

Биткоинот во слободен пад, падна на 17 проценти за еден ден

Ана Ололовска

„Тесла“ заработи милијарда долари од вложувањата во биткоин

Катерина Павлова-Николовска

Биткоинот го надмина стариот и постави нов рекорд од 51.715 долари