Повисоки цените на индустриските производи на домашниот пазар на годишно ниво

Од:

Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар во септември се пониски за 0,1 процент на месечно ниво и повисоки за 1,2 проценти на годишно ниво, објави денеска Државниот завод за статистика.

Во септември во споредба со август годинава продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски во групата „интермедијарни производи, освен енергија“ за 0,5 проценти.

Во септември годинава во споредба со септември лани продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групите: „нетрајни производи за широка потрошувачка“ за 1,8 проценти, „капитални производи“ за 1,4 проценти, „енергија“ за 1,5 проценти и „трајни производи за широка потрошувачка“ за 0,7 проценти.

Би можело да ве интересира

Замрзнувањето на маржите на одредени производи продолжено до 30 април следната година

Ана Ололовска

Саемот на вино во Белград можност за нови пазари за албанските производители

А1он

Влада: Спречуваме ценовен шок на енергенсите со мерките за намалено ДДВ и акцизи

Ана Ололовска

Влада: Од денес 0% ДДВ за основните прехранбени продукти за намалени малопродажни цени

Ана Ололовска

Бектеши: Лебот, зејтинот и брашното ќе се продаваат по набавна цена, профитната маржа на големо замрзната на 4%, а на мало 3%

А1он

ВИДЕО: Намалено ДДВ, маржи, ваучери за сиромашни се дел од мерките за намалување на ценовниот шок

Кристијан Ландов