Потрес на светските берзи по пропаста на двете американски банки

Од:

Глобалните берзи значително флуктуираа минатата недела бидејќи инвеститорите стравуваат од нова банкарска криза по колапсот на две американски банки и проблеми во неколку други банки, вклучително и Credit Suisse. На Волстрит, Dow Jones минатата недела загуби 0,2 отсто, на 31.861 поен, додека S&P 500 порасна за 1,4 отсто, на 3.916 поени, а индексот Nasdaq 4,4 отсто, на 11.630 поени.

Минатата недела започна со остар пад на овие индекси поради колапсот на две американски банки – Силиконската долина (SVB) и Signature – што предизвика страв од избувнување на нова банкарска криза, слична на онаа во 2008 година, која го турна светот во рецесија.

Централната банка на САД брзо започна програма за одржување на ликвидноста, но во следните денови уште неколку банки, вклучувајќи ја и Првата Република, беа под притисок. Во неволја се најде и Credit Suisse, втората по големина швајцарска банка.

Сепак, во средината на неделата, берзите донекаде закрепнаа бидејќи група големи банки, вклучувајќи ги JP Morgan Chase и Morgan Stanley, одлучија да депонираат 30 милијарди долари во First Republic.

„Банките се грижат една за друга. Две банки пропаднаа минатиот викенд, што ја поткопа довербата во системот, па сега најголемите банки ја спасуваат онаа што ја сметаат за поважна“, вели Џон Аугустин, директор во Хантингтон Приватната банка.

Благодарение на ова, се намалија стравувањата од банкарска криза. Дотолку повеќе што швајцарската централна банка одобри кредитна линија од 54 милијарди долари за помош на Credit Suisse.

И додека банкарските проблеми ги потресоа пазарите, тие беа поддржани од шпекулациите дека поради проблеми во банкарскиот систем и олеснување на инфлаторните притисоци, американската централна банка би можела да го забави темпото на зголемување на каматните стапки.

Неодамна се очекуваше дека ФЕД ќе ги зголеми каматните стапки за агресивни 0,50 процентни поени на состанокот во март, но сега многумина веруваат дека каматните стапки ќе бидат зголемени за 0,25 процентни поени, а некои веруваат дека ФЕД нема да ги зголеми каматните стапки воопшто овој месец. Што ќе направи ФЕД следната недела останува да видиме.

Во четвртокот, Европската централна банка (ЕЦБ), пак, ги зголеми клучните каматни стапки за 0,50 процентни поени, иако на пазарот се шпекулираше дека проблемите во банките може да ја доведат ЕЦБ до благо зголемување на каматните стапки.

Главно поради проблемите во банките, ценитена акциите драстично паднаа на европските берзи минатата недела. Индексот STOXX 600 на водечките европски акции потона за 3,9 отсто, што е негова најголема неделна загуба од септември минатата година.

Истовремено, лондонскиот FTSE индекс потона за 5,3 отсто, на 7.335 поени, додека франкфуртски DAX се лизна за 4,3 отсто, на 14.768 поени, а париски CAC 4,1 отсто, на 6.925 поени.

Би можело да ве интересира

Доларот драстично падна

На светските берзи владее несигурност

Светските берзи се нестабилни, растат ризиците од рецесија

Нафтата на берзите е најскапа во последните седум недели

Раст на азиските берзи

Пад на вредноста на акциите на Вол Стрит втор ден по ред

Ана Ололовска