Постигнат договор за директна помош на банките

Од:

Лидерите на еврозоната доцна синоќа се договорија да се обидат да им омогнат на Шпанија и Италија со директна помош на банките што се во криза, како и да издвојат 120 милијарди евра за поттикнување на европската економија.

Спогодбата е постигната откако Германија попушти во инсистирањето за строги мерки на штедење во замена за пари за помош на државите.

По самитот на еврозоната кој заврши рано изутринава, претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј најави дека до крајот на оваа година ќе се воведе механизам на директна докапитализација на банките, под одредени услови и преку фондовите за помош.

Би можело да ве интересира

Борел: Со менување на Уставот нема да се загуби македонскиот идентитет

Орце Костов

Борел доаѓа во Скопје со порака до македонската влада: корупцијата сериозно го „минира“ условениот датум на преговорите

Петар Клинчарски

ЕУ ги продолжи санкциите против Русија за уште шест месеци

Бајден и Фон дер Лајен: „Ние сме пообединети од кога било“

Ана Ололовска

Со косовски пасош во ЕУ без виза – Косово доби безвизен режим

А1он

ЕУ воведе дигитален здравствен пасош

Горан Наумовски