Последен ден за барања за поддршка на фирмите што инвестираа во пандемија

Од:

Рокот за аплицирање на јавниот повик за финансиска поддршка за зајакнување на конкурентноста на деловните субјекти во пост-ковид периодот што е наменет за компаниите што инвестирале за време на пандемијата со коронавирусот Ковид-19 истекува денеска.

Со повикот, кој е дел од третиот сет економски мерки за поддршка на економијата од последиците предизвикани од пандемијата, државата предвидува финансиска поддршка од вкупно 20 милиони евра за сите компании кои годинава и покрај пандемијата и економската криза продолжија да работат и да инвестираат во раст и развој на својот бизнис.

Јавниот повик беше објавен на веб-страницата на Министерството за економија на 12 јуни 2020 година и досега се пристигнати над 300 барања од компании.

Би можело да ве интересира

ФИТР: 2,35 милиони евра за поддршка на 84 микро и мали стартап компании

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Бектеши: Мерката за „етничките вработувања“ е во Владината програма изгласана од Собранието

Искра Манојлоска

Бектеши: Трансформацијата на енергетскиот сектор ќе продолжи со уште позасилено темпо

Ана Ололовска

Битиќи – Петровиќ: Земјите од регионот делат исти предизвици, заеднички да ги надминеме и да станеме поконкурентни

Ана Ололовска

Бектеши: Мора да се реализира мерката за субвенционирано вработување во приватниот сектор по етничка основа зашто е дел од владината програма

Ана Ололовска

Правна рамка за пренамена на 49,7 милиони евра планирани за карго аеродром во Штип

Ана Ололовска