После 45 години „Алди“ си заминува од Данска

Од:

По 45 години работа, од Данска се повлекува трговскиот синџир „Алди“. Раководството на компанијата го соопшти ова во петокот вечерта, пренесува магазинот „Феникс“.

„Алди“ постигна договор за преземање со малопродажниот синџир Рема 1000, кој треба да преземе поголем дел од продавниците на „Алди“.

Преземањето сè уште треба да биде одобрено од данските пазарни власти.

Следствено, Рема 1000 презема 114 од 188-те подружници на данскиот „Алди“. Останатите продавници на „Алди“ ќе бидат затворени или продадени во текот на следната година. Рема ќе преземе околу 1.600 од околу 2.800 вработени на „Алди“ во Данска.

„Алди“ ја отвори првата продавница со попуст во Данска во 1977 година и го инспирираше малопродажниот синџир Рема 1000 да ја отвори својата прва продавница две години подоцна во Трондхајм, Норвешка. Првата данска филијала на Рема следеше во 1994 година.

По внимателно испитување на активностите на сите пазари, Групацијата „Алди Норд“ донесе тешка одлука да излезе од данскиот пазар, се вели во изјавата на Фин Танг, извршен директор на „Алди Данска“. Двете страни се договорија да не ја објават куповната цена.

Би можело да ве интересира

Двајца српски тинејџери убиени во Данска

Катерина Павлова-Николовска

Големи протести во Данска поради плановите на владата да укине државен празник

Ана Ололовска

Постигнат договор за формирање влада на Данска

Ана Ололовска

„Крвави пакети“ пристигнаа во украинските амбасади во ЕУ: Киев бара итно објаснување, службениците во паника

А1он

Заврши СП за Томас Дилејни

ДПА: Социјалдемократите победија на изборите во Данска, Фредериксен се повлекува

Ана Ололовска