Поскапуваат бензините, цената на дизелот иста

Од:

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар по литар, а цената на дизел горивата останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,84 отсто.

Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе изнесува 73 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС -98 ќе се продава за 75, ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) за 63,5, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 63 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 0,552 денари за килограм се зголемува и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС и сега ќе изнесува 38,395 денари.

Како причина за промената на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат зголемените референтни цени на светските берзи во изминатите седум дена и тоа кај бензинот за 4,142 отсто и кај дизелот за 0,066 отсто, како и за 0,343 отсто понискиот курс на денарот во однос на доларот.

Би можело да ве интересира

Поскапуваат бензините и дизелот

Ана Ололовска

Горивата поскапуваат за 1,5 денар по литар

Ана Ололовска

Цените на бензините остануваат исти, се намалува на Екстра лесното масло за домаќинство

Ана Ололовска

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

Ана Ололовска

Дизелот поевтинува за 1,5 денари, цената на бензините иста

Ана Ололовска

Горивата поевтинуваат за половина денар

Ана Ололовска