Поскапи доматите, компирите и гравот, а поeвтини лукот и зелката

Од:

На зелените пазари во февруари  годинава  во споредба со истиот месец лани најмногу поскапеле црвените домати, компирите, гравот и лимоните, а најголемо намалување на цената има кај лукот, зелката и спанаќот, објави денеска Државниот завод за статистика.

На пазарите на големо. пак, најголемо зголемување на цените е регистрирано кај компирите, кивите и лимоните, а најголемо намалување кај зелката.

Би можело да ве интересира

ФАО: Цените на храната пораснале рекордно, најмногу поради војната во Украина

А1он

Бензините поскапуваат за половина денар, дизелот и екстра лесното масло сега ќе чинат исто

Жарко Настоски

Водата во Штип поскапува за 5,4 проценти

Жарко Настоски

Горивата поскапуваат за денар до денар и пол по литар

Жарко Настоски

ВМРО-ДПМНЕ утре пак ќе протестира против поскапувањето на струјата

Жарко Настоски

Утре нов протест на ВМРО-ДПМНЕ, со колона автомобили „против мафијата на Заев и поскапа струја“

Жарко Настоски