Поскапеле индустриските производи во февруари

Од:

Продажните цени на прозводителите на индустриски производи во февруари биле повисоки за 1,5 проценти на месечно ниво и за 3,9 проценти на годишни ниво, објави денеска Државниот завод за статистика.

dobivaj vesti na viber

Во споредба со јануари, продажните цени биле повисоки во секторот Рударство и вадење камен за 3,6 отсто, во Преработувачката индустрија за 1,3 отсто и во Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 0,5 отсто.

Во истите сектори има зголемување на продажните цени и во однос на февруари лани.

Зголемување за 1,6 отсто на месечни и за 4,2 отсто на годишно ниво се бележи и на продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари. Во споредба со јануари годинава зголемување има во секторите Рударство и вадење камен и во Преработувачката индустрија. Во овие два сектора продажните цени се зголемени и во однос на февруари минатата година.

Би можело да ве интересира

Раст од 4,7 проценти на индустриското производство во ноември годинава

Ана Ололовска

Белата куќа ќе мора да реагира на недостигот од чипови за американската индустрија

А1он

Намален бројот на работници во индустријата

А1он

Зголемен прометот во индустријата

А1он

Во јуни раст од 9,5 проценти на индустриското производство на годишно ниво

Ана Ололовска

Во мај раст на вкупниот промет во индустријата од 58 отсто на годишно и 1,9 проценти на месечно ниво

Ана Ололовска